SIGMA 50mm f1,4 ART

Jako jeden z prvních jsem měl možnost si vyzkoušet nový portrétní objektiv SIGMA 50mm f1,4 ART. Byla mi zapůjčena od výhradního distributora objektivů SIGMA, firmy HAMA, za čož jim velmi děkuji.

» PRVNÍ DOJMY «
Už když jsem si objektiv přebíral, bylo mi jasné, že to bude solidní posilovna. Starší verze tohoto objektivu vážila krásného půl kila, oproti tomu nová verze je o 2/3 težší. Po vybalení objektivu jsem měl v rukou „pět-a-třicítku“ v o kousek větším těle. Velmi precizní zpracování a použité materiály nejsou žádným překvapením, spíše už standardem u ARTové sigmy. Obruba objektivu činí úctihodných 77mm, což znamená, že je to solidní trubka, která bude potřebovat určitě nějakou ochranu, ať už UV filtr, nebo jen samotné ochranné sklo. A ještě jedna méně podstatná věc – na těle fotoaparátu vypadá opravdu krásně.

5d_50

» SROVNÁNÍ V1 x V2 «
Jako dlouhodobý uživatel starší verze objektivu SIGMA 50mm f1,4 mohu tyto dva kousky srovnat. Na pečlivé srovnání bych potřeboval nejspíše více času, ale zkusím ve zkratce říct zásadní rozdíly, které u mě nejspíše povedou ke koupi nové verze ART. Starší sigma je sice lehčí ( 1:0 ), ale oproti nové je to takový plasťák ( 1:1 ). Ostření nové sigmy je podstatně přesnější ( 1:2 ). Dalo by se říci, že ze sta fotografií jich je 75 přesně zaostřených. Manuální ostření /bude-li potřeba/ je příjemnější na nové verzi, kde se ostřící prstenec lépe drží. I jeho odpor je pro přesné ostření přívětivější . Dost možná je moje stará sigma už „vyřechtaná“ ( 1:3 ). Po designové stránce se mi více líbí řada ART, na svoji starou sigmu ovšem nedám dopustit – je to „mazel“ ( 2:3 ). S aberací měla stará verze problémy a na plnou díru při vysokém kontrastu byla hodně vidět, místy i tak, že ani automatický software si s ním nedovedl poradit. Novinka od sigmy takové problémy nemá, ačkoli uplně se aberace nezbavila, což jsem tajně očekával. ( 2:4 ) Podání bokeh mi přijde velmi podobné u obou verzí. Je krásné, krémové a koleček, která by mě osobně u portrétní fotografie mírně otravovala, se bát nemusíte. Cena je další věcí, která je ve prospěch starší verze. ( 3:4 ) Těch 7 tisíc rozdílu za ten výstup určitě stojí, ale nemyslím si, že pro majitele starší verze, či jiné „padesátky“, kteří nemají focení jako hlavní zaměstnání, by stáli za změnu. Já budu nejspíš jeden z těch, kterým za změnu stát budou. Měním techniku vždy, když už se mi zdá, že jsem ji vyčerpal a už z ní nedostanu nic nového. A taky nejspíš proto, že se mi fakt líbí.

v2xv1

» FOTOGRAFOVÁNÍ «
Objektiv jsem měl zapujčený na celý víkend, tak jsem ho vzal na dvě zcela odlišná focení. Na portrétní focení a pak do zcela odlišných vod – a to doslova. Výrobce v preferencích udává minimální zaostřitelnou vzálenost pouhých 40cm, při zvětšení 1:5,6 což se mi zdálo dostačující na focení vážek mým stylem. Ostřit se mi podařilo cca 25cm od přední obruby objektivu a malé tělíčko vážky sigma trefovala naprosto neomylně. U nejnižší clony jsem měl mírný problém přesně zaostřit v tomto milimetrovém světě, ale při mírném zaclonění se i z takové krátké vzdálenosti dá dosáhnout perfektních výsledků. Už při cloně f2 byla fotka dobrá a při cloně f2,8 jsem ji zařadil do své sbírky. Bokeh i kresba mi pro sigmu přijou klasické, nijak extrémně jiné oproti původní verzi. Snad jen že je kresba více stejnoměrná do krajů fotografie.

ctyrka» NEUPRAVENÉ PLNÉ ROZLIŠENÍ ZDE « 1/125s – f/2,8 – 50mm – iso 250
Byl to jen pokus a tento objektiv není primárně určen pro focení takových detailů, ale myslím si že po jemném seřízením focusu – například pomocí USB DOCKu – půjde se sigmou zkoušet i takovéto experimenty. Ostatně proč ne? Já s padesátkou fotím skoro vše. Objektiv je ale primárně určen spíše k portrétní fotografii a tak jsem ho na ni také vyzkoušel. Celou postavu i bližší portrét zvládl objektiv na výbornou a i v silném světle si s ostřením perfektně poradil. Používal jsem ji na nízká clonová čísla, kvuli kterým si vlastně takový objektiv pořizujeme. Možná se na internetu objekví srovnání s jinými značkami při vyšších clonách, s tím, že ten a ten je na clonu 8 ostřejší atd .. ale to nejsou clony na které bych chtěl takový objektiv využívat, stejně tak jako asi nebude nejlepším řešením na focení v ateliéru.

Teď už k samotnému focení. Pro to jsem si vybral opravdu slunečný den a sluníčko ne a ne zapadnout, tak jsem fotil jak se jen dalo. Kamarád s partnerkou čekají miminko a proto jsem je pro tohle testování zneužil

Hned na začátek musím napsat, že objektiv je už od nejnižších clonových čísel opravdu brutálně ostrý při vhodných podmínkách.
petr_v5l» NEUPRAVENÉ PLNÉ ROZLIŠENÍ ZDE « 1/2000s – f/1,6 – 50mm – iso 250

petr_v3» NEUPRAVENÉ PLNÉ ROZLIŠENÍ ZDE /2 ART/ « 1/4000s – f/1,6 – 50mm – iso 100
» NEUPRAVENÉ PLNÉ ROZLIŠENÍ ZDE /1/ « 1/4000s – f/1,6 – 50mm – iso 100 / bohužel jsem nevystihl stejnou polohu jako u focení novou verzí sigmy, ale z detajlů 1:1 je patrné to co je psáno již výše. Nová sigma je ostřejší a opravdu se umí trefit na focusu tam, kam fotograf ostří , navíc hloubka ostrosti se zdá být větší na stejnou clonu. Stará sigma i po seřízení a úpravě micronastavení, ani na jedné z pěti fotografií, které jsem zkusil, nedokázala z takové vzdálenosti trefit „přesně na cíl“. Při stejném nastavení je v rozostřeném pozadí starší verze objektivu patrnější šum. Posuďte sami. ( edit 2015 >ty fotky vlastně vubec ostré nejsou .. asi nějaký zkrat mezi zemí a fotoapátem .. nejspíše v rukách )

petr_v4
pozadi

» BOKEH «
Pod tímto kouzelným slovem si někteří z vás představí fůru koleček, která v dnešní době neskutečně frčí a každý si je alespoň jednou vyzkoušel nafotit. Sigma je však svým podáním bokehu zcela specifická. I když to za určitých podmínek jde udělat „kolečka“ tak padesátka je specifická tím, že z jejího podání bokehu je krásně krémové bez zbytečně výrazných hran, což je právě jedna z vlastností, kterou jistě ocení portrétní fotografové. Rozdíly mezi novou a starou verzí nejsou nijak velké, proto se jim nebudu věnovat. Třeba jednou pokud se mi naskytne mít obě verze k dispozici na delší testování… Níže jsou obrázky s ukázkou bokehu s těmito clonami: 1,4 / 2 / 2,8 / 3,5 / 4 / 5 / 5,6

IMG_9740 IMG_9741

IMG_9742 IMG_9743 IMG_9745 IMG_9744 IMG_9746

 

 

 

S objektivem jde vytvořit různé pozadí od uplně krémovitého až po to s kolečky, zálěží na tom co, a jakým zpusobem budete fotit, ale také hodně na vzdálenosti pozadí od foceního objektu. Věřím že vždy bude sigma dělat takový užasný bokeh jako dělala doposud. Vždyť bokeh je jedna z věcí kvuli kterým jsem si ji vybral.

» ZÁVĚR «
Co říci na závěr? SIGMA 50mm f1,4 ART je vynikající objektiv, u kterého stojí za to popřemýšlet, jestli by neměl být ve vaší brašně. Pokud tedy na něj máte finance a nejste spokojeni se svou stávající „padesátkou“ , tak opravdu stojí za koupi. Pokud máte starou verzi a jste s ní spokojeni, tak si s ním mírně polepšíte. Když si jej ovšem nekoupíte tak zbude jeden kus alespoň pro mě. Věřte mi, že objektiv bude nějakou chvíli nedostatkové zboží, stejně jako třeba 35-tka. Ještě jednou bych rád poděkoval výhradní distribuci objektivů SIGMA firmě HAMA a PŮJČOVNĚ FOTOTECHNIKY v Brně za zapůjčení a zprostředkování tohoto objektivu, potom též vám čtenářům za čas věnovaný této malé úživatelské recenzi.
( edit 2015 – už ji mám .. měl jsem ji vlastně už pár dní po této recenzi a dnes už mám další nejnovější sklíčko z Art řady Sigma ale o té zase někdy příště .. )

Příspěvek vytvořen 40

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek